Opublikowany przez: Monika C. 2019-02-19 13:20:09
Autor zdjęcia/źródło: Alergia zimą. Co pyli w lutym @Heart photo created by freepic.diller - www.freepik.com
Mało kto zdaje sobie sprawę, że rośliny pylą prawie przez cały rok. Oczywiście nie wszystkie przez cały czas, to się zmienia. Jednak teraz zwykły nieżyt nosa może być mylony z alergicznym, w wyniku czego przydadzą ci się inne leki. Jakie są objawy alergii na pyłki w lutym?
W lutym często leży jeszcze jeszcze śnieg, a na drzewach nie ma jeszcze liści. Pewnie dlatego nieżyt nosa mylony jest ze zwykłym katarem, a zapalenie spojówek z podrażnieniem oczu wywołane odbijaniem się promieni słonecznych od śniegu i gładkich powierzchni. Jeśli jednak przypominasz sobie, że zawsze o tej porze roku masz katar, którego objawy nasilają się w słoneczne dni i podczas przebywania na zewnątrz, może to być oznaką alergii na pyłki olchy i leszczyny!
Olcha i leszczyna są pierwszymi drzewami, które zaczynają pylenie. Mimo, że zima nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa, słoneczne dni i wyższe temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się pyłków odpowiedzialnych za alergie u wielu osób. Mimo, że olsza i leszczyna rzadko są sadzone w miastach, coraz bardziej dają się we znaki alergikom. Leszczynę zazwyczaj spotkamy w przydomowych ogrodach, sadach i na działkach. Pojawiają się też w gęstych lasach liściastych. Stąd najwyższe stężenie pyłków leszczyny znajduje się w ogrodach i sadach. Olchy, lub duże jej skupiska nazywane olszynami, do niedawna były spotykane poza dużymi miastami. Teraz, wskutek rozwoju aglomeracji, olszyny są wchłaniane w tkankę miejską i częściej dają się we znaki mieszkańcom miast. Stężenie pyłków olchy jest wyższe niż leszczyny, dlatego jest ona ona uznawana za jeden z najsilniejszych alergenów wziewnych.
Pod koniec lutego pylenie zaczyna również cis. Pylenia olszy, leszczyny oraz cisu należy też spodziewać się w marcu. Wtedy dołączy do nich jeszcze topola...
Każdy alergik wie, jak męczący potrafi byc wodnisty katar i swędzace oczy. Jak można sobie pomóc i zminimalizować objawy alergii? Jeśli masz już zdiagnozowaną alergię i lekarz zalecił Ci konkretne leki, to czas najwyższy zacząć je brać. Jeśli dopiero podejrzewasz, że może to być alergia staraj się unikać miejsc, w których wystepują pylące teraz drzewa - nawet jeśli wymaga to wydłużenia stałej trasy do pracy lub do domu. W słoneczne dni zakładaj okulary, a po powrocie do domu umyj twarz i włosy. Jeśli to możliwe, korzystaj z kilmatyzacji, najlepiej w obiegu zamkniętym, w samochodzie, biurze lub domu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.